AB ile ABD’den Kosova’da itidal çağrısı

AB Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisi, Kosova’daki gerginlik hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı ile ortak açıklama yaptı.

AB ve ABD’nin Kosova’nın kuzeyindeki gergin durumdan kaygılı olduğu belirtilen açıklamada, “Gerginliğin şartsız formda düşürülmesi gayesiyle ivedilikle harekete geçilmesi ve provokasyonlardan, tehditlerden ve gözdağı verecek aksiyonlardan kaçınılması için azami itidal göstermesi konusunda herkese davette bulunuyoruz.” tabiri yer aldı.

Açıklamada, ABD ve AB’nin Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti ile tansiyonu gidermek ismine siyasi bir tahlil bulmak üzere çalışmalar yürüttüğü bildirildi.

Kosova idaresinin barışçıl protesto yapan Kosovalı Sırpların gözaltına alınmayacağına yönelik teminat vermesinin memnuniyetle karşılandığı kaydedilen açıklamada, birebir vakitte şiddetin beğenilen karşılanmayacağı da vurgulandı.

ABD’nin Kosova’da hukukun üstünlüğü konusunda çalışan AB misyonu olan EULEX’i desteklediği bildirilen açıklamada, Kosova ve Sırbistan’ın uzlaşı, işbirliği ve istikrarı sağlayacak ortama geri dönmesinin beklendiği belirtildi.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in gözaltına alınmasının akabinde Kosova ile Sırbistan ortasındaki tansiyon yükselmişti.

Pantic’in gözaltına alınmasına reaksiyon gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık’tan bu yana Jarinje ve Bernjak hudut geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutuyor.

AB, NATO ve ABD, Kosova’nın kuzeyindeki gerginliğin azaltılması ve barikatların kaldırılması daveti yapmış; Sırbistan, NATO’nun Kosova Barış Gücüne (KFOR) Sırp ordusu ve polisinin Kosova’nın kuzeyinde konuşlandırılması için talepte bulunmuştu.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında bağlantıların olağanlaşması ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor.​​​ (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir