AfD’nin gençlik örgütü resmen ‘aşırı sağcı’

Almanya’nın iç istihbarat örgütü olan Federal Anayasayı Müdafaa Teşkilatı, federal parlamentoda kümesi bulunan muhalefet partilerinden Almanya için Alternatif’in (AfD) gençlik örgütünü (Almanya için Genç Alternatif) çok sağcı tertip olarak sınıflandırdı. Bunun yanı sıra Devlet Siyaseti Enstitüsü (IfS) ve Yüzde Bir Derneği isimli yapılar da çok sağcı örgütler listesine alındı.

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Thomas Haldenwang, konuyla ilgili açıklamasında “Devlet Siyaseti Enstitüsü, Yüzde Bir Derneği ve AfD’nin gençlik örgütünün durumları artık anayasa ile örtüşmüyor. Bu üç yapının, anayasaya alışılmamış amaçlar gözettiğine artık kuşku yok” tabirlerini kullandı.

GENÇLİK ÖRGÜTÜ 2019’DAN BU YANA NEZARET ALTINDAYDI

AfD’nin gençlik örgütü 2019 yılında, Anayasayı Muhafaza Teşkilatı tarafından “şüpheli” yapılar kategorisinde değerlendirilmeye başlanmış ve o tarihten itibaren faaliyetleri daha ağır bir biçimde takip altına alınmıştı. Başka iki örgüt de 2020 yılından bu yana tıpkı kategoride değerlendiriliyordu.

Anayasayı Müdafaa Teşkilatı tarafından çok sağcı yapılanma kapsamına alınmak, kelam konusu örgütlere üye bireylerin kamuda misyon yapmalarını ya da silah ruhsatı edinmelerini engelleyebiliyor. AfD’nin kendi ise halihazırda, çok sağcılıkla ilgili olarak “şüpheli” kategorisinde bulunuyor.

‘GENÇ ALTERNATİF’E YÖNELİK SUÇLAMALAR

AfD’nin gençlik örgütüne yönelik Anayasayı Müdafaa Teşkilatı tarafından lisana getirilen en değerli suçlama, örgütün “Federal Almanya Cumhuriyeti’nin demokratik sistemini aşağıladığı” tarafında. Ayrıyeten örgütün, göçmen kökenli Alman vatandaşlarını dışladığı ve bunları ikinci sınıf Alman olarak gördüğü belirtiliyor. Avrupa dışındaki ülkelerden gelen göçmenler ise kelam konusu gençlik teşkilatı tarafından temelde “entegre edilemez” olarak bedellendiriliyor. Anayasayı Muhafaza Teşkilatı’nın “Genç Alternatif”in çok sağcı kategorisine almasının bir başka sebebi de “yabancı düşmanı telaffuzları İslam aksisi ön yargılarla birleştirmesi” oldu.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, aşırı sağcılığın Almanya demokrasisi için en büyük tehdit olduğunu uzun müddettir lisana getiriyor. Anayasayı Müdafaa Teşkilatı’nın açıklamasında, yalnızca şiddet odaklı aşırıcı şahısların değil, devamlı insan onuruna muhalif ve demokrasi düşmanı ideolojileri yayan örgütlerin de izlendiği bildirilerek bu örgütlerin şiddet olayları için taban hazırladıkları vurgulandı. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir