Hakan Fidan’ı gözaltına almak istemişlerdi: 7 Şubat MİT kumpası davası bozuldu

Fahrettin Öztürk

Yargıtay Ceza Dairesi, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve 3 Mart 2021’de karara bağlanan ‘7 Şubat MİT Kumpası’ davasına ait incelemesini tamamladı.

“YETERSİZ MÜNASEBETLE KARAR KURULDU”

Yargıtay Ceza Dairesi bozma ilamında; birinci derece mahkemesi tarafından FETÖ’cülerin “lehine ve aleyhinde olan kanıtların tartışılmadan, hangi kanıtlara hangi münasebetle üstünlük tanındığı münasebete açıkça yansıtılmadan karar kurulduğunu” belirtti.

Ceza dairesi, ilamında mahallî mahkemenin Avrupa İnsan Hakları Mukavelesinde geçen “Bir hata ile itham edilen her şahıs suçluluğu kanunen sabit oluncaya kadar pak sayılır” unsuruna uymadığı tabir edildi.

İlamda ayrıyeten İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararda Anayasa ve Ceza Kanununa da uymadığı belirtildi. Kararda şöyle denildi: “Yasal olmayan ve yetersiz münasebet ile karar kurulmuştur.”

Bozma ilamında sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün, Erol Demirhan, Kazim Aksoy, Nuh Mehmet Damgacı, Ayhan Albayrak, Bilal İrice, Ahmet Kılınçarslan, Musa Metin ve Sebahattin Kaplan’ın tahliye taleplerinin reddi ile tutukluluk hallerinin devamına hükmedildi.

DAVA

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 Mart 2021’de yapılan karar duruşmasında, FETÖ’cü sanıklar eski emniyet müdürleri Yurt Atayün, Ali Fuat Yılmazer, Kazım Aksoy, Erol Demirhan, Nuh Mehmet Damgacı ve Ayhan Albayrak ile örgütün “emniyet mahrem imamları” olduğu belirtilen Sebahattin Kaplan, Musa Metin, Bilal İrice ve Ahmet Kılınçarslan, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya yahut misyonunu engellemeye teşebbüs” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırıldı.

Bu cürüm bakımından sanıklar Bilal İrice, Ahmet Kılıçaslan, Musa Metin ve Sebahattin Kaplan’ın hükmen tutuklanmasını kararlaştıran heyet, bu 10 sanık hakkında “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” ve “silahlı terör örgütü üyeliği” cürümlerinden yasa gereği karar verilmesine yer olmadığına, “devletin saklı kalması gereken bilgileri casusluk amacıyla temin etme” ve “soruşturmanın kapalılığını ihlal” hatalarından ise beraatlerine hükmetti.

Sanıklar eski polisler Oğuzhan Ceylan, Veli Tuluy, Fazıl Adnan İzgi ve Erkan Ünal’ı “silahlı terör örgütüne üye olmak” hatasından 7 yıl altışar ay mahpus cezasına çarptıran heyet, bu sanıkların öbür cürümlerden beraatlarını kararlaştırdı.

Heyet, FETÖ’cü sanık Mustafa Gökkılıç’ı “silahlı terör örgütüne üye olmak” kabahatinden 6 yıl 3 ay, “soruşturmanın kapalılığını ihlal” cürmünden 2 yıl 1 ay olmak üzere 8 yıl 4 ay mahpus cezasına mahkum ederken, sanığın tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak isimli denetim koşuluyla tahliyesine hükmetti.

Sanık Faik Şaşmaz hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” cürmünden “örgüt yöneticiliği” hatasından yargılandığı bir öteki mahkemede beraat etmesi ve bu kararın mutlaklaşması nedeniyle davanın reddine, başka cürümlerden ise beraatına hükmeden heyet, sanığın tahliyesini kararlaştırdı.

Heyet, öbür sanıklar Mehmet Deveci ve Aykut Güçlü’nün de tüm hatalardan beraatına karar verdi.

GEREKÇELİ KARAR

Sanık ve taraf avukatlarına bildiri edilen 1005 sayfalı gerekçeli kararda, iddianamenin özeti, sanıklar hakkında tespit edilen kanıtlar, alınan tabirler, açık kaynak araştırması, sanıkların aksiyonları, sanık savunmaları, müşteki, müdahil ve şahit beyanları ile temel hakkındaki mütalaaya yer verildi.

Gerekçeli kararda FETÖ üst idaresinin, 15 Temmuz darbe teşebbüsü esnasında MİT liderinin etkisiz hale getirilmesi konusunda internet tabanlı uygulamalar üzerinden Türkiye’deki MİT mahrem yapısına ulaşmaya çalıştığı bilgisi de verilirken, MİT liderinin etkisiz hale getirilmesi maksadıyla, gerek darbe teşebbüsü gecesinde, gerek öncesindeki süreçte suikast, zehirleme, yargılama üzere metot arayışlarının MİT mahremi içerisinde tartışıldığı lakin bu taraftaki operasyonel çalışmalar için kurum içerisinde uygun taban yaratamayan mahrem yapının farklı arayışları gündemine aldığına dikkat çekildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, emniyet ve yargı kurumlarının içine sızan FETÖ’cülerin, Türkiye Cumhuriyeti’nin tahlil sürecinde yürüttüğü siyasetlerden ötürü, MİT’i, terör örgütü PKK/KCK ile bağ içindeymiş üzere göstererek 7 Şubat 2012’de, MİT Başkanı Hakan Fidan’ın da ortalarında bulunduğu kimi vazifelileri söze çağırma ve yakalama kararı çıkarma halinde kurguladıkları kumpasa ait 15’i firari 34 sanık hakkında dava açılmıştı.

Başsavcılık, FETÖ kapsamında meslekten ihraç edilen ve 7 Şubat soruşturmasını yürüten eski savcılar Bilal Bayraktar ve Sadrettin Sarıkaya hakkında Yargıtay’da birebir mevzuyla ilgili yargılandıkları için kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermişti.

Davanın görüldüğü İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianame ekinde yer alan evrakların ulusal savunmaya ve ulusal güvenliğe ait devlet sırrı olabilecek nitelikte evraklar olma ihtimali bulunduğundan devlet sırrı sayılmasına karar verip bu evrakın incelenmesinin ve evraklardan örnek alınmasının mahkeme heyeti haricinde kalan bireyler tarafından yasaklanmasına karar vermişti.

Davanın 22 Haziran 2020’deki birinci duruşmasında MİT’i temsilen katılan avukat, yargılamanın kapalı oturumlarda yapılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, kamu güvenliğini tehlikeye sokabilecek evrak ve bilgilerin ortaya çıkma ihtimali nedeniyle ilgili yasa gereği duruşmaların kapalı yapılmasına, duruşma içeriğiyle ilgili yayın yasağı getirilmesine, ayrıyeten MİT Başkanlığına “müşteki” sıfatıyla davetiye bildirimine oy birliğiyle hükmetmişti.

32 MAĞDUR 1 MÜŞTEKİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, “mağdur” olarak şu isimler yer almıştı:

“61. Hükümet Başbakanı olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 61. Hükümetin Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Ali Babacan, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Emrullah İşler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Avrupa Birliği Bakanı Hükümran Bağış, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Besin Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ekonomi Bakanı Mehmet Zafer Çağlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, o periyot MİT Müsteşarı olan MİT Başkanı Hakan Fidan, eski MİT Müsteşarı Emre Taner, eski MİT Müsteşar Yardımcısı Fatma Afet Güneş, eski MİT işçileri Yaşar Hakan Yıldırım ve Hüseyin Emre Kuzuoğlu.”

İddianamede, MİT çalışanı M.Ö. ise “müşteki” olarak bulunuyordu.

“FETÖ’NÜN HÜKÜMETE KARŞI AÇIKTAN GİRİŞTİĞİ BİRİNCİ OPERASYON”

Davanın iddianamesinde, 15 Temmuz darbe kalkışmasına kadar geçen sürece bakıldığında, FETÖ/PDY’nin sonuncu amaca ulaşmak için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile güç gayretine girdiği anlatılmıştı.

“ERDOĞAN’IN AMELİYAT OLACAĞI GÜNE DENK GETİRİLDİ”

Türkiye Cumhuriyeti’nin tahlil sürecinde yürüttüğü siyasetlerden ötürü, MİT’i, PKK/KCK ile münasebet içindeymiş üzere göstererek MİT vazifelilerinin söze çağrılması, konutlarında arama yapılması ve haklarında yakalama kararı çıkarılmasının o tarihte Başbakan olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ameliyat olacağı güne denk getirildiğine vurgu yapılan iddianamede, “Bu formda kurgulanan operasyon, kesin amacı seçilmiş yasal hükümeti devirmek olan emniyet, MİT ve yargı organlarına sızarak yerleşmiş olan FETÖ/PDY’nin, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı açıktan giriştiği birinci operasyondur.” değerlendirmesine yer verilmişti.

İddianamede, 13 Eylül 2011’de kamuoyunda “Oslo görüşmeleri” olarak bilinen ses kayıtlarının basına sızdırıldığı belirtilerek, 20 Aralık 2011’de müşteki M.Ö.’nün soruşturma kapsamında MİT ismine çalıştığı bilindiği halde meskeninde arama yapılarak gözaltına alındığı, sanık Bilal Bayraktar tarafından 23 Aralık 2011’de tabiri alınan müştekinin birebir gün salıverildiği aktarılmıştı.

Hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulan M.Ö.’nün savcılık tabirinin soruşturma evrakında saklılık kararı bulunduğu halde basına sızdırıldığı, hatta Taraf gazetesi web sitesinde müştekinin isim ve soy ismiyle birlikte fotoğrafının yayımlandığı anımsatılan iddianamede, bu formda M.Ö.’nün MİT ismine çalıştığı deşifre edilerek PKK/KCK’ya amaç gösterildiği, can güvenliğinin tehlike altına girdiği kaydedilmişti.

“BAŞBAKAN’IN AMELİYATA GEÇ GİRMESİYLE OPERASYON BOZULDU”

Söz konusu kumpas soruşturma ile örgüt mensuplarının, MİT ile ilgili kamuoyunda “PKK ile organize hareket eden teşkilat” algısı oluşturdukları, 7 Şubat 2012’de MİT soruşturmasıyla yargıyı kullanarak, bir yandan kendilerinden olmayan MİT idaresini bertaraf etmek, MİT’i ele geçirmek, bir yandan da tıpkı soruşturmayla hükümetin terör sıkıntısını çözmek emeliyle başlattığı tahlil sürecini durdurmak için harekete geçtiğine dikkat çekilen iddianamede, 7 Şubat 2012’de saat 17.00’de MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı ve 4 MİT görevlisini telefonla arayan savcının, “İfade vermek üzere makamıma bekliyorum.” dediği belirtilmişti.

İddianamede, MİT yöneticilerinin, hükümetin ve Başbakan’ın “terör örgütüne yardım”la suçlanmak istendiği, Hakan Fidan’ın gözaltına alınması niyetiyle uğraş gösterildiği, gözaltına alınmasıyla birlikte, “emri Başbakan’dan aldığı” algısıyla o vakit Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve hükümetin istifaya zorlanması ve hatta devrilmesinin planlandığı anlatılarak, bu kurgu ve kumpas soruşturmasının, istihbarat vazifelileri hakkında soruşturmaların müsaadeye bağlanması sistemine geçilmesi ve Başbakan’ın ameliyata geç girmesiyle bozulduğu ve önlendiğine işaret edilmişti.

İddianamede yer alan eksper raporunda, “13 Ocak 2012’de Diyarbakır DTP vilayet binasında yapılan aramada ele geçirildiği argüman edilen Oslo’daki görüşmelere ilişkin ses kayıtlarının olduğu harddiskleri FETÖ’nün yerleştirdiği” belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir