Hamaney: Irak’ta tek bir ABD askeri bile olmamalı

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, resmi ziyaret kapsamında Tahran’a gelen Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ile beraberindeki heyeti kabul etti. Hamaney, Irak’ın ilerlemesi, refahı, bağımsızlığı ve yükselişinin İran için çok kıymetli olduğunu vurgulayarak, “İkili işbirliğinin genişletilmesi ve yapılan mutabakatların uygulanması her iki ülkenin de faydasınadır” tabirlerini kullandı.

‘ABD, AVRUPA’YA BİLE SADIK DEĞİL’

AA’nın aktardığına nazaran ABD’nin Irak’ın dostu olmadığını söyleyen Hamaney, “Amerikalılar hiç kimseyle dost değiller ve Avrupalı arkadaşlarına bile sadık değiller” diye konuştu. Hamaney, “Irak’ta bir ABD askerinin bile varlığı çok fazladır” tabirlerini kullandı. Irak Cumhurbaşkanı Reşid de ülkesinin İran ile bağlarını, farklı boyut ve alanlarda “sürekli ve güçlü” olarak nitelendirdi. Reşid, Irak’ın gayretinin İran’la ilgileri derinleştirme ve iki ülke ortasında kalan kimi meseleleri çözmeye yönelik olduğunu kaydetti.

Reşid ile Tahran’a gelen heyette, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Elektrik Bakanı Ali Fadıl, Su Kaynakları Bakanı Avn Ziyab, Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci ve öbür birtakım yetkiler de yer aldı. Irak Cumhurbaşkanı gündüz saatlerinde İran Cumhurbaşkanı Reisi, ve Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf ile de görüşmüştü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir