İmamoğlu, Google aramalarında ‘eski’ belediye başkanı olarak gösterildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, hakkında Google’da yapılan aramalarda “eski belediye başkanı” olarak tanımlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “YSK üyelerine hakaret ettiği” savıyla siyasi yasak ve 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verilmesinin yankıları sürerken, Wikipedia’dan Google’a uzanan bir kusur reaksiyon topladı. 

Google ana sayfasında Ekrem İmamoğlu için “Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” sözünü kullanıldı. 

Bu ibarenin Wikipedia’dan otomatik olarak alındığı söz edilirken, toplumsal medya kullanıcılarının reaksiyon gösterdiği duruma Ekrem İmamoğlu da karşılık verdi.

Google’daki “Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” sözünü Twitter’dan paylaşan İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2019’daki BM İklim Tepesi’nde kullandığı sözlere atıfta bulunarak, “I speech kürsü” dedi. 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da, “Bozuk yargı tertibi senin arama motoru ayarlarını da bozmuş anlaşılan… Bu kararı 16 milyon İstanbullu verir ve hatta iki sefer verdi” tabirini kullandı.

Daha sonra İmamoğlu’nun danışmanı Murat Ongun hususla ilgili açıklama yaptı. Google’ın kendilerine yaptığı “Datayı Wikipedia’dan çekiyor Google. Aksiyon alıyoruz. Biraz vakit alabilir lakin düzeltilir” açıklamasını paylaşan Ongun “Zorunlu Açıklama: Google Türkiye’nin tarafımıza verdiği bilgi budur. Lütfen, bir/birkaç kişinin Wikipedia üzerinden yaptığı kurnazlığı ciddiye almayalım. Hassas yüz binlerce vatandaşımıza ilgileri için teşekkür ederiz” dedi. 

 

 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir