Recep Tayyip Erdoğan: Türkiye 10 yılın en hızlı büyümesine imza attı

Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu nedeniyle New York’ta bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye – ABD İş Kurulu Toplantısına katıldı.

Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Kurulu’nca bir restoranda düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD’nin esaslı bağlara sahip iki dost ülke, müttefik ve stratejik ortak olduğunu belirtti.

İki ülke ortasındaki çok boyutlu iş birliğinin dünyanın pek çok bölgesinde barış ve istikrarın tesisine büyük katkılar sağladığını söz eden Erdoğan, Ukrayna’dan Balkanlar’a, Orta Doğu’dan Afrika’ya geniş bir coğrafyada, güçten besin güvenliğine pek çok sıkıntıda misal görüşlere sahip olduklarını söyledi.

Erdoğan, mevcut fikir ve çıkar birliğini daha ileri taşımak amacıyla geçen yıl Roma’da ABD Başkanı Joe Biden ile Türkiye-ABD stratejik düzeneğinin teşkiline karar verdiklerini anımsattı.

Nisan ayında hayata geçen sistemle münasebetleri ortak çıkarlar temelinde geliştirirken sıkıntıları gerçekçi ve ileriye dönük bakış açısıyla çözme uğraşlarını sürdürdüklerini anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Dünya iktisadı 2020 yılından bu yana önemli zorluklarla yüzleşiyor. Evvel salgın krizi, akabinde Rusya-Ukrayna savaşı, güç ve besin başta olmak üzere her alandaki tedarik zincirlerinde büyük sorunlara yol açtı. Pek çok ülke son 40-50 yılın en yüksek enflasyon oranlarıyla baş etmeye çalışıyor. Türkiye iktisadı büyümede, ihracatta ve istihdamda gösterdiği güçlü performansla tüm bu imtihanların üstesinden gelme konusunda başarılı bir görünüm sergiledi. Global iktisadın yine yapılandığı ve öngörülebilirliğin azaldığı bir devirde sağladığımız destekleyici adımlar ve özel dalın dinamizmi sayesinde ekonomimizin dayanıklılığını ve cazibesini müdafaayı başardık.”

TÜRKİYE İKTİSAT MODELİ

Erdoğan, Türkiye’nin geçen yıl yüzde 11’lik bir oranla son 10 yılın en süratli büyümesine imza attığını lisana getirdi.

Bunun G-20 ülkeleri ortasında kaydedilen en yüksek büyüme oranı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dünya iktisadı önemli daralmalara yüzleşirken biz 2022 yılı birinci çeyreğinde yüzde 7,5 ve ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 oranında büyüme kaydettik. Salgına karşın beş çeyrektir devam eden istikrarlı büyümemizi bu periyotta de sürdürdük. İhracatımız bu ay prestijiyle yıllık bazda 250 milyar doların üzerine çıktı. Ülkemize, 2003-2021 devrinde 240 milyar dolardan fazla direkt milletlerarası yatırım çekmeyi başardık. Yalnızca geçtiğimiz yıl ülkemize 14 milyar dolar kıymetinde yeni, direkt milletlerarası yatırım geldi. Son 16 yılda Orta ve Doğu Avrupa’da en fazla memleketler arası direkt yatırım alan ikinci ülkeyiz. Tüm bunlar Türk iktisadının gücü ve Türkiye’ye duyulan inancın en somut işaretleridir. Bu muvaffakiyetlerin elde edilmesinde Türkiye İktisat Modeli’nin çok büyük hissesi vardır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktisat programını yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla ülkeyi büyütme üzerine kurarak şuurlu bir tercihte bulunduklarını, salgın devri dahil son iki yıldır bu önceliklerinden taviz vermediklerini aktardı.

Ekonomi programını kararlılıkla uygulamayı sürdürdüklerini söyleyen Erdoğan, “Ekonomi ve ticaret Türkiye-ABD münasebetlerindeki ana ögelerden birini teşkil ediyor. Bilhassa son 10 senede özel bölümün de takviyesiyle münasebetlerimizin ekonomik ve ticari boyutlarında büyük atılımlar gerçekleştirdik.” dedi.

COVİD-19 SALGINI

Koronavirüs kaynaklı sorunlara karşın ikili ticaret hacminin geçen sene rekor seviyeye ulaşarak 28 milyar dolara yaklaştığını lisana getiren Erdoğan, ABD’nin Türkiye’nin 2021’de en fazla ihracat yaptığı ikinci, en fazla ithalat yaptığı dördüncü ülke pozisyonunda bulunduğunu anlattı.

Erdoğan, “Bu yılın 8 ayındaki ticaret hacmimiz geçtiğimiz yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 30’a yakın artarak 22 milyar dolara ulaştı. Bu ivmenin gerçek ve kararlı adımlarla koruma edilmesi halinde ticaret hacmimiz 100 milyar dolar maksadına kısa müddette varacaktır. Bu bahiste birçok alanda öncü rol oynayan siz değerli müteşebbislerin takviyesine güveniyoruz” dedi.

Amerika merkezli firmaların Türkiye’deki iş fırsatlarına gösterdiği yakın ilgi ve yatırımlarındaki artışın Türkiye’nin iktisadına duyulan inancın tezahürü olduğunu söz eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Amerika’dan Türkiye’ye yönelik direkt yatırımlar 14,1 milyar dolara ulaştı. Türk firmalarının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yatırımları ise 8,6 milyar dolar düzeyine çıktı. Türkiye ile Amerika ortasında çabucak her bölümde karşılıklı ticaret ve yatırım imkanları bulunuyor. Türkiye, güç güvenliği için güzergah ve kaynak çeşitlendirmesinde de kilit role sahiptir. Enerji alanındaki iş birliği potansiyelimiz mevcut memleketler arası konjonktür de göz önüne alındığında bizlere kıymetli fırsatlar sunuyor. LNG terminalleri dahil doğal gaz altyapımıza yaptığımız yatırımlar sonucunda Amerika en büyük ikinci doğal gaz tedarikçimiz pozisyonuna yükseldi. Biz de Amerikan LNG’sinin dünyadaki en büyük altıncı ithalatçısı olduk. Amerika’dan satın aldığımız gazı, önümüzdeki devirde daha uygun kaidelerle artırmak istiyoruz. Sahip olduğumuz gelişmiş altyapı sayesinde Amerikan LNG’sinin bölge ülkelerine ulaştırılmasında da iş birliği yapmaya hazırız”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir