Ukrayna savaşında son durum… Putin sessizliğini bozdu! Rus liderden flaş misket bombası açıklaması

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna’dan gelen haberlerde.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in emri ile geçtiğimiz yılın Şubat ayında başlayan savaş Ukrayna’nın doğu bölgelerinde son hız devam ediyor.

Bir müddettir Ukrayna ordusunun taarruzuna karşı savunma durumuna geçen Rusya’dan gelen haber ise dünyanın gündemine birinci sıradan giriş yaptı.

ABD’nin Ukrayna’ya yeni güvenlik yardımı paketi kapsamında 100’den fazla ülke tarafından yasaklanmış olan modül etkili bomba olarak da bilinen misket bombası gönderme kararı sonrası Rus önder sessizliğini bozdu.

Söz konusu silahı kıymetlendiren Putin’den tehdit üzere bir açıklama geldi.

Al Jazeera’da yer alan habere nazaran, Putin ülkesinin gerekirse modül etkili bomba stoğunu kullanacağını dünyaya ilan etti.

Rus önder açıklamasında ülkesinin kâfi ölçüde kesim etkili bomba stoğuna sahip olduğunun altını çizdi.

Putin, bu çeşit cephanelerin Ukrayna’daki Rus kuvvetlerine karşı kullanılması durumunda bunları kullanma hakkını gizli tuttuğunu söyledi.

Putin, bir kısmı bugün yayınlanan bir devlet televizyonu röportajında, “Tabii ki, bize karşı kullanılırlarsa, karşılıklı aksiyonda bulunma hakkımızı gizli tutarız’ dedi.

Misket yani kesim tesirli mermi atan füze ya da bombaların içinde çok sayıda küçük patlayıcı oluyor.

Genellikle karadan fırlatılan bu bombalar gayeye eriştiğinde açılıyor ve içindeki çok sayıdaki bombacığı boşaltıyor.

Misket bombası kullanımı insan hakları kümeleri ve birtakım hükümetler tarafından eleştiriliyor zira küçük modüller etrafa saçılıp yine patladığında çok daha fazla beşere ziyan verme potansiyeli taşıyor.

Bu silahların kullanılmasını yasaklayan milletlerarası muahedenin altında 100’den fazla ülkenin imzası var. Fakat Rusya da Ukrayna da muahedeyi imzalamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir