Van’da 1 Mayıs: Bu faşist ittifaka 14 Mayıs’ta kaybettireceğiz

VAN – Van’da 1 Mayıs kutlamaları, ağır iştirakle gerçekleşti. Kutlamalara; Yeşil Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Emek Partisi (EMEP) vilayet ve ilçe örgütleri, DİSK Genel-İş Van Şubesi, TMOBB Van Vilayet Uyumu, KESK Van Şubeler Platformu, Van Diş Doktorları Odası, Van-Hakkari Tabip Odası, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Tüm Taşıma Çalışanları Sendikası, TUYAD-DER, Tiyatro Mencel sanatkarları, Serhat GÖÇ-DER, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Bayan Gazeteciler Platformu katıldı.

GAZETECİLER EN ÖN SIRADA YER ALDI

Kutlamalar, kortej yürüyüşü ile başladı. Emek örgütleri sabah saatlerinde Ulusal Egemenlik Caddesi üzerinde bir ortaya geldi. Yürüyüşe geçilmeden evvel halaylar çekildi, ‘Yaşasın 1 Mayıs’ sloganları atıldı. Kortejin en önünde basın işçilerine yer verildi. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği ve Mezopotamya Bayan Gazeteciler Platformu üyeleri ellerinde, ‘Susturamayacaksınız – Bijî 1’ê Gulanê’ yazılı pankart ile yürüdü.

Van’da 1 Mayıs mitingi, Musa Anter Barış Parkı’nda gerçekleştirildi. Mitingte; DİSK Genel-İş Van Şube Başkanı Ömer Tekin, TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, Eğitim-Sen Van Şube Başkanı Murat Atabay, KESK Eş Genel Lideri Mehmet Bozgeyik ve DBP Eş Genel Başkanı Salihe Aydeniz birer konuşma yaptı.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

İlk olarak sahneye çıkan DİSK Genel-İş Van Şube Başkanı Ömer Tekin, İstanbul Sözleşmesi’ne vurgu yaptı. Tekin konuşmasının devamında, “Doğanın talanına son verilsin istiyoruz. KHK ile işinden edilenler işlerine geri dönsün istiyoruz. Çocuk personellik son bulsun istiyoruz” dedi.

1 Mayıs Tertip Komitesi ismine bir konuşma yapan Eğitim-Sen Van Şube Başkanı Murat Atabay da KHK ile işten çıkarılanlara değindi ve “KHK’ler ile çalışma hakkını gasp ettiler. Kayyım atamaları ile irademizi gasp ettiler. Yargı eliyle siyasi gözaltı operasyonları yaptılar. Ülkeyi şirket üzere yönettiler. Emekçiden alıp işverene verdiler. Yoksuldan alıp zengine verdiler. Asırlık yardım kuruluşlarının eliyle çadır sattılar” dedi.

‘ÜLKEYİ KAOSA SÜRÜKLEMEK İSTİYORLAR’

TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut ise yaptığı konuşmada, bir avuç kişinin zenginleştirilmesi için milyonların fakirleştirildiğini söyledi. Bulut, konuşmasının devamında, “Sıyrılıp gelmektedir seher, doğayı sarsacak hayat… 15 Mayıs bu türlü bir gün olacak. Ve bu iktidar değişecek, işçilerin haklarını aldığı bir dünyayı birlikte kuracağız” dedi.

Bulut’un akabinde bir konuşma yapan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ise birçok kesitten gözaltının yaşandığını ancak tek adam rejimine biat etmeyeceklerini belirtti. Bozgeyik, “Baskıcı, faşizan rejimler katliamlarla varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar. Bizler, bunlara 14 Mayıs’ta sandıklarda gereken yanıtı vereceğiz. Bayan işçilere yönelik de baskı artmakta. İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede kaldıran tek adam rejimi ile birlikte mobbing ve baskı her geçen gün artmakta. Biz daima birlikte, birleşerek, örgütlenerek tek adam rejimine karşı daima birlikte sahip çıkacağız. AKP iktidarı Ortadoğu’da savaşı sürdürmek istiyor. Ülkeyi kaosa sürüklemek istiyorlar. Kürt meselesinde tahlilden uzak devlet aklıyla çözümsüzlük siyasetleri derinleştirilerek, cezaevlerinde tecrit, baskı her geçen gün artmakta. Van’dan bir sefer daha sesleniyoruz; İşçilerle ve bu ülkede onuruyla yaşayanlarla birlikte örgütlenip, gayret edeceğiz” dedi.

‘TEK PARTİMİZ YEŞİL SOL PARTİ’DİR, DİĞER HİÇ KİMSE İLE İTTİFAKIMIZ YOKTUR’

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz de, mitinge katılanlar ortasındaydı. Aydeniz, Van’da kayyım siyasetleri ile yolsuzluk ve hırsızlıklara en çok meydanda bulunanların şahit olduğunu belirterek, “Zannediyorlar ki işçiler KHK’lerle açlıktan ölecek. Lakin işçiler yan yana durarak çaba ettiler. Bugün yaşanan havayı 15 Mayıs’ta özgürlükleri inşa etmek için bu halayı çekeceğiz. 14 Mayıs işçilerin, emeklerine sahip çıkma günüdür. 14 Mayıs’ta bu faşist ittifaktan, KHK’lerinden, ötekileştirmelerinden hesap soracağız. AKP’yi Van’da ve Kürdistan’da tabela partisi yapacağız. Bu faşist ittifaka 14 Mayıs’ta kaybettireceğiz. Kürtler gayretinden asla vazgeçmeyecek. Seçimlere gözaltı operasyonlarıyla, siyasi operasyonlarla hazırlanıyorlar. Ancak nafile! Bu halk çabasından vazgeçmeyecek. 14 Mayıs’a hepimiz hazırız. 81 vilayette olduğu üzere Van’da da tek partimiz Yeşil Sol Parti’dir. Öteki hiç kimse ile ittifakımız yoktur” diye konuştu.

Kutlamalar, Eğitim-Sen Müzik Kümesi ve Koma Aryen’in Kürtçe ve Türkçe müzikleriyle devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir