Zekeriya Yapıcıoğlu Kimdir, Aslen Nerelidir? HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun Siyasi Hayatı

Hür Dava Partisi Genel Lideri Zekeriya Yapıcıoğlu, seçimlerin konuşulmaya başlandığı bugünlerde gündeme gelen isimler ortasında yer alıyor. Son günlerde yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Zekeriya Yapıcıoğlu’nun kim olduğu, eğitim hayatı ve mesleği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Pekala, HÜDA PAR kurucularından biri olan Zekeriya Yapıcıoğlu kimdir, kaç yaşında ve aslen nerelidir? 

İşte, Zekeriya Yapıcıoğlu’nun eğitim hayatı, mesleği ve siyasi yaşamı

Zekeriya Yapıcıoğlu Kimdir?

Zekeriya Yapıcıoğlu, 1966 yılında Batman’da dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatına memleketi Batman’da başlayan Yapıcıoğlu, ilkokul, ortaokul ve lise tahsilini burada tamamlamıştır. 

Üniversite eğitimi için Ankara’ya giden Zekeriya Yapıcıoğlu, 1988 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Zekeriya Yapıcıoğlu’nun Siyasi Kariyeri

Zekeriya Yapıcıoğlu, mesleğine 1990 yılında avukatlıkla başlamıştır. 2012 yılına kadar avukatlık yapan Yapıcıoğlu, tıpkı yıl siyasete atılmıştır. 

19 Aralık 2012 tarihinde kurulan ve 2014 yılında birinci sefer seçimlere katılan Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) kurucularından biridir. HÜDA PAR’ın 30 Haziran 2013 tarihinde düzenlenen 1. Olağan Büyük Kongre’de genel başkanlık görevine seçilmiştir. 

Haziran 2015 seçimlerinde Diyarbakır’dan bağımsız aday olarak seçime katılmış ve vekil olarak seçilmiştir. 15 Mayıs 2016 tarihinde tekrar genel lider seçilen Zekeriya Yapıcıoğlu, 21 Mayıs 2018 tarihinde misyonundan istifa etmiştir. İstifasının nedeni Diyarbakır’dan bağımsız aday olarak seçimlere katılmaktır. 

2 Haziran 2021 tarihinde tekrar genel lider seçilmiştir. Yapıcıoğlu, üç periyottur HÜDA PAR Genel Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Zekeriya Yapıcıoğlu’nun Özel Hayatı

57 yaşındaki siyasetçi ve avukat Zekeriya Yapıcıoğlu, evli ve beş çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir